provoz vozu v zimě

1. Před zimní sezónou je nutno překontrolovata) stav brzd - zda jsou dostatečně citlivé, neblokují-li nebo netáhnou-li vůz na stranu (závady neprodleně odstranit),

b) stav běhounů předních pneumatik; použít hlavně vpředu pneumatiky se vzorkem sjetým maximálně o 30 % (tj. výška vzorku 6 až 7 mm),

c) seřízení sbíhavosti předních kol (má vliv na vedení stopy vozu, hlavně na zledovatělé či kluzké vozovce),

d) stav akumulátoru, výšku hladiny elektrolytu, stav nabití (stačí kontrola hustoměrem). Zjistí-li se rozdíl v napětí jednotlivých článků (článek poškozen), je třeba včas vyměnit starý akumulátor za nový . V zimním provozu je akumulátor maximálně zatěžován (mráz, studené starty, denní světlo jen 8 hodin denně, to znamená časté jízdy s rozsvícenými světly apod.).

2. V zimní sezóně

a) Častější promazání vozu, protože tuk je neustále vyplavován břečkou ze sněhu a posypové soli, emulguje s vodou a ztrácí mazací schopnosti. Při větších mrazech tuk tuhne; k promazání tlakovou maznicí se používá tuk A 00, popřípadě - mírně ředěný olejem řady PP (80 nebo 90), aby dobře pronikal do všech mazaných míst a vytlačil starý, znečištěný tuk. Podmínka: častěji mazat, alespoň 1krát za 3 týdny nebo po 2 000 km.

b) Každých 14 dní ošetřit akumulátor .

c) Vzhledem ke ztíženým podmínkám studeného startu udržovat zapalování v bezvadném stavu. Zapalovací svíčky (původní tepelná hodnota 240) je možno volit teplejší, tj. o tepelné hodnotě 225 (naše svíčky M 14 - 7) hlavně kvůli studenému startu.

d) Vyčistit palivový systém dříve než za 5 000 km . Palivo vylučuje vodu, která může v kohoutu nebo v karburátoru zamrznout. Do paliva přidáme přípravek Velfobin.

e) Kontrola tlaku v pneumatikách. Udržovat stejný tlak v obou pneumatikách téže nápravy. Vpředu lze snížit tlak na 130 kPa, zejména u pneumatik s úzkým desénem.

f) Zámky dveří a víka zavazadlového prostoru mazat silikonovým olejem. Tuhne až při -15 °C a odpuzuje vodu, která je hlavní příčinou zablokování zamykací vložky zámku. Vložka je ze slitiny lehkých kovů, která snadno podléhá oxidaci a plochá stavítka ve vložce zůstanou viset. Proto je dobře preventivně chránit zámek vzadu. Zvláště u vozu kombi je dobré přelepit vložku lepicí páskou; proužkem leukoplasti apod. (totéž platí při mytí vozu).

Je-li zámek zamrzlý, je třeba nahřát několikrát klíč a zasunout ho do zámku, do rozmrazeného zámku ihned vstříknout trochu Ronalu nebo Glykosolu. Později se vložka musí vyčistit; závada by se po vyschnutí Ronalu opakovala.